It is currently Thu Mar 21, 2019 5:41 pm

Reply to topic  [ 5 posts ] 
Τι είναι ο μοτοσυκλετισμός; 
Author Message
Αρχαίος

Unread post Τι είναι ο μοτοσυκλετισμός;
Μιλάμε στις παρέες μας για τον τάδε που στρίβει και "ξύνει σκουλαρίκι", για τον δείνα που κάθε τρεις και λίγο παίρνει τα βουνά με το μοτόρι του, για τον άλλο που γυρίζει τον κόσμο με τη μοτοσυκλέτα του, για το "γιατρό" και πως αγωνίστηκε στον τελευταίο αγώνα.

Συζητάμε για το που θα πάμε την επόμενη εκδρομή, μιλάμε για το τί έγινε πηγαίνοντας, για το τί έγινε γυρίζοντας, για το ότι κάθε φορά που διασταυρωνόμασταν με άλλες μηχανές παίζαμε τα φώτα εν είδη χαιρετισμού ή κάναμε το γνωστό μοτοσυκλετιστικό χαιρετισμό, συζητάμε πως περάσαμε εκεί που πήγαμε.

Με αφορμή το σχόλιο ενός φίλου, αναρωτήθηκα: τελικά τι είναι ο μοτοσυκλετισμός;

Εκτός από αναγνωρισμένο άθλημα βέβαια, που περιλαμβάνει όλους τους επίσημους αγώνες μοτοσυκλέτας κάθε είδους.
Πάντως σχετικό λήμμα στη Wikipedia δεν βρήκα.

Αναρωτήθηκα τι είναι ο μοτοσυκλετισμός για τον καθένα από μας.

Και διαπιστώνω ότι καθένας από μας έχει ίσως μια διαφορετική άποψη γι αυτό.

Κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει βέβαια ότι κάποια άποψη είναι σωστή κι όλες οι άλλες λάθος.
Γιατί τελικά είναι αρκετά υποκειμενικό το τι είναι μοτοσυκλετισμός.
Γιατί σίγουρα είναι πολλά πράγματα μαζί.

Πως, λοιπόν, μπορούμε να πούμε ότι ο τάδε είναι σωστός μοτοσυκλετιστής, ενώ ο δείνα όχι;
Είναι τα κυβικά; είναι τα κιλά; είναι η ροπή; είναι η κλίση στις στροφές; είναι το φύλο;

Ποια είναι όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά, ιδιότητες, αρετές, προτερήματα κι ελλατώματα ίσως, προτιμήσεις, συμπεριφορές, συνήθειες, επιλογές κι ότι άλλο θέλετε, που πολλά απ' αυτά μαζί σε συνδυασμό μας δίνουν τον ορισμό του μοτοσυκλετισμού και του μοτοσυκλετιστή.

Σας καλώ λοιπόν και σας προκαλώ ταυτόχρονα, αφού αναρωτηθείτε με τη σειρά σας τι εστί μοτοσυκλετισμός και μοτοσυκλετιστής να το γράψετε εδώ και να δούμε τι θα βγει.

Και μην ξεχνάτε, κάποιες έννοιες ορίζονται καμιά φορά όχι μόνο άμεσα, αλλά ΚΑΙ έμμεσα.
Όταν δηλαδή έχουμε δυσκολία στο να περιγράψουμε/ορίσουμε μια έννοια, καταφεύγουμε να λέμε τι ΔΕΝ είναι αυτό που προσπαθούμε να ορίσουμε.

Mon May 16, 2016 9:03 pm
Profile Send private message WWW
Μέλος Λέσχης

Unread post Re: Τι είναι ο μοτοσυκλετισμός;
Πολύ σωστό το θέμα Σπύρο και οι ερωτήσεις!
Μοτοσυκλετισμος για μένα είναι ένα και μόνο συναίσθημα. ..είναι η ανθρώπινη "πληρωτητα" που νιώθει ο καθένας όταν ανεβαίνει στην μηχανή του.Ειναι το συναίσθημα, η λαχτάρα του να μην θέλεις να κατέβεις από την σέλα !όλη αυτή η μαγεία η οποία οδηγεί στην εξέλιξη.Οι χαιρετισμοί που κάνουν οι μοτοσυκλετιστες μεταξύ τους,η ανάγκη να γνωρίσουν καλύτερα την μηχανή τους και να ασχοληθούν με αυτήν κλπ όλα αυτά πηγάζουν από κει από το πώς νιώθει κάποιος όταν ανεβαίνει στην μηχανή του.Αυτο είναι που διακρίνει τον μοτοσυκλετιστη από τον απλό αναβάτη που την έχει απλά και μόνο ως μέσω μεταφοράς ή κοινωνικής καταξίωσης.

Tue May 17, 2016 10:36 am
Profile Send private message
Μέλος Λέσχης

. . . τρόπος ζωής σε 2 τροχούς !!!

Tue May 17, 2016 11:07 am
Profile Send private message YIM
Αρχαίος

Μηχανόβιος είμαι από 13 ετών που καβάλησα εκείνη την πρώτη μαγική στιγμή το συναίσθημα της ελευθερίας ότι μέσα στα δυό σου χέρια έχεις τον κόσμο ολόκληρο με όλα τα μεγάλα μπροστά στη λάμπα να λαμπυρίζουν σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού και όλα τα μικρά εκεί πίσω στο κωλοφάναρο να μένουν πίσω και να χάνονται .
Τα χρόνια πέρασαν και οι εμπειρίες άφησαν πίσω τον μηχανόβιο και έφεραν στο προσκήνιο τον μοτοσυκλετιστή και νέοι δρόμοι άνοιξαν μαζί με ανθρώπους με το ίδιο μεράκι να μοιράζεσαι στιγμές , στιγμές όπως εκείνη η βόλτα, στιγμές όπως εκείνη η στροφή, στιγμές όπως εκείνη η εκδρομή, στιγμές όπως εκείνος ο άγνωστος από μια άλλη χώρα που κάναμε ένα τσιγάρο μαζί στην άκρη του δρόμου σαν να ήμασταν φίλοι από παλιά , στιγμές όπως όλα αυτά που κάνω μαζί με όλους εσάς όλα αυτά τα χρόνια, στιγμές πολύτιμες που θα με συντροφεύουν για πάντα!!!
Για εμένα δεν έχει σημασία τι μηχανή καβαλάει ο άλλος, και οι δύο σε δύο ρόδες με τους αγγέλους και τους δαίμονες να στέκουν πλάι πλάι είμαστε και για όσο υπάρχουν δυο ρόδες θα είμαστε συνοδοιπόροι στο ίδιο όνειρο .

Μοτοσυκλετιστής για εμένα είναι μια έννοια άπιαστη είναι σαν να λέμε τι είναι το όνειρο είναι η μαγεία τις στιγμής είναι η ΖΩΗ !!!!

Tue May 17, 2016 3:55 pm
Συντονιστής

Για εμένα η μηχανή ξεκίνησε ως ένα μέσο βόλτας που παντα ήθελα να έχω... να βλεπεις μέρη που μόνο μαζί της μπορείς να επισκεφτείς και γενικα ως μια νεα περιπέτεια..
Σύντομα όμως επειδή ειναι στον άνθρωπο να θέλει να μάθει περισσότερα, ετσι και εγώ άρχισα να ψάχνομαι πως θα την οδηγώ καλυτερα και ασφαλέστερα!
Ετσι ένα νέο κεφάλαιο ξεκίνησε στη ζωή μου που μου δίδαξε το σεβασμό στον δρόμο και την αδελφικότητα σε δύσκολες και εύκολες στιγμές μεταξύ αγνώστων ανθρώπων... Έχασα πολλα που δεν το ξεκίνησα νωρίτερα απο τη μια αλλά απο την άλλη ίσως και καλυτερα γιατί μπορεί να μην ημουν και εδω... Οπως και να εχει τόσα πολλα συναισθήματα μαζί, βιώνουν μόνο όσοι έχουν τροπο ζωης την μηχανή!

Wed May 18, 2016 11:02 pm
Reply to topic   [ 5 posts ]