It is currently Tue Dec 11, 2018 3:34 pm

Reply to topic  [ 9 posts ] 
Απορία για κράνος XLite X801RR 
Author Message
Μέλος

Unread post Απορία για κράνος XLite X801RR
Καλησπέρα από Μυτιλήνη παιδιά.....Μετά από χρόοοονια λοιπόν (τα κακά της επαρχίας) τα λέμε και πάλι.Η αλήθεια είναι ότι όσο έμενα Αθήνα (1999-2012) ήμουν ενεργός αναβάτης και είχα επαφές με αρκετούς φίλους από εδώ αλλά από το 2012 που ήρθα στο νησί μπέτωσα εντελώς.Για όσους παλιούς με θυμούνται,έχω ακόμα λοιπόν το KLV1000 (μάλλον την ''παντρεύτηκα'' την πορτοκαλούλα μου) και όσο μπορώ τη χαίρομαι αλλά καμμία σχέση με παλιά....Τέλος πάντων,έχω ένα θεματάκι με το κράνος μου.Θα μου πείτε... ''ρε μεγάλε αρχαίο είναι,τί το ψάχνεις,πάρε ένα καινούριο και τελείωνε!'' και θα έχετε και δίκιο αλλά δυστυχώς πλέον η τσέπη μου δεν αντέχει την αγορά ενός τέτοια αξίας κράνους.Όπως ανέφερα στον τίτλο,έχω από το 2007 ένα XLite X-801RR.Εδώ και 1-2 χρόνια το πλαστικό (σαν καουτσούκ) στο υποσάγωνο έκανε κράκ και φεύγανε κομμάτια.Φέτος το ''έφαγα'' με φαλτσέτα όσο καλύτερα μπορούσα αλλά πλέον δεν στέκεται το υποσάγωνο :no Εσωτερικά ξεφτίζει η επένδυση και συγκεκριμένα κάτι γκρί αφρολέξ και γεμίζει ο τόπος.Όποτε την πλένω φεύγουνε κομμάτια ολόκληρα και το νερό μαυρίζει!ΟΚ,λίγο τράτζικ θυμίζει η κατάσταση βάσει της περιγραφής μου αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον θέλει refresh το κρανάκι.Κατά καιρούς έψαχνα στο νέτ για ανταλλακτικά αλλά δεν έβρισκα ή ήταν για το 802!Να πώ την αλήθεια δεν ήρθα σε επικοινωνία (κακώς) με τον Μπαξεβάνη από τον οποίο το είχα πάρει φοβούμενος το κόστος.Δεν ξέρω εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει/κατευθύνει ώς προς το τί μπορώ ή δεν μπορώ πλέον να κάνω για το κράνος μου.Θα εκτιμήσω όμως την κάθε βοήθεια.Σας ευχαριστώ πολύ και σε περίπτωση που έβαλα λάθος το θέμα μου ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.Να είστε καλά.

Φιλικά,
Γιώργης Ροίδης

ΥΓ.Τελικά έχουν ημερομηνία λήξης τα κράνη αξίας ή όχι?Έχω μπερδευτεί με τις απόψεις που ακούω τόσα χρόνια!!!

Thu Sep 27, 2018 9:06 pm
Profile Send private message
Αρχαίος

Unread post Re: Απορία για κράνος XLite X801RR
Αγαπητέ Γιώργο welcome back !

Νομίζω την απάντηση στην απορία σου την ξέρεις ήδη.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις έστω και €1 για ανταλλακτικά, δεδομένου ότι λόγω παλαιότητας και ως εκ τούτου λόγω πολυμερισμού του βασικού του υλικού, το κράνος αυτό δεν προσφέρει σχεδόν καμία προστασία πλέον, πλην αυτής της αποφυγής κλήσης της τροχαίας.
Εγώ θα προτιμούσα να πάρω ένα φθηνότερο κράνος, αλλά τουλάχιστον καινούργιο, ώστε να μου προσφέρει κάποια προστασία.
Υπάρχουν κράνη που μπορεί να μην είναι "πρώτο όνομα" αλλά έχουν καλές επιδόσεις.
Τις οποίες επιδόσεις μπορείς να ελέγξεις στο βρεττανικό site https://sharp.dft.gov.uk
Η ασφάλεια του αναβάτη είναι το πρώτο και κυριότερο ζητούμενο, επομένως αυτό θα πρέπει να είναι το κριτήριό σου.
Υπάρχουν επίσης και ελληνικά καταστήματα με παρουσία στο internet (e-shops) που κάνουν και άτοκες δόσεις...
Η απόφαση είναι δική σου, καλή επιλογή!!!

Fri Sep 28, 2018 12:07 pm
Profile Send private message WWW
Μέλος

spyrosk58 wrote:
Αγαπητέ Γιώργο welcome back !

Νομίζω την απάντηση στην απορία σου την ξέρεις ήδη.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις έστω και €1 για ανταλλακτικά, δεδομένου ότι λόγω παλαιότητας και ως εκ τούτου λόγω πολυμερισμού του βασικού του υλικού, το κράνος αυτό δεν προσφέρει σχεδόν καμία προστασία πλέον, πλην αυτής της αποφυγής κλήσης της τροχαίας.
Εγώ θα προτιμούσα να πάρω ένα φθηνότερο κράνος, αλλά τουλάχιστον καινούργιο, ώστε να μου προσφέρει κάποια προστασία.
Υπάρχουν κράνη που μπορεί να μην είναι "πρώτο όνομα" αλλά έχουν καλές επιδόσεις.
Τις οποίες επιδόσεις μπορείς να ελέγξεις στο βρεττανικό site https://sharp.dft.gov.uk
Η ασφάλεια του αναβάτη είναι το πρώτο και κυριότερο ζητούμενο, επομένως αυτό θα πρέπει να είναι το κριτήριό σου.
Υπάρχουν επίσης και ελληνικά καταστήματα με παρουσία στο internet (e-shops) που κάνουν και άτοκες δόσεις...
Η απόφαση είναι δική σου, καλή επιλογή!!!

Καλησπέρα Σπύρο....Ναί φίλε,η αλήθεια είναι ότι βαθιά μέσα μου την ξέρω εδώ και καιρό την απάντηση,απλά είπα μήπως και.......υπήρχε εναλλακτική φρεσκαρίσματος.Το συγκεκριμένο είναι full face και πλέον θέλω flip up κράνος.Δυστυχώς στο νησί οι διαδρομές και οι ταχύτητες είναι μικρές και όσο να'ναι,η αίσθηση να βράζει το κεφάλι μου και να σκάει ο ιδρώτας στο μάτι (τί δράμα κι αυτό το τσούξιμο ρε παιδιά!) είναι ιδιαίτερα ενοχλητική!Δεν ξέρω τί θα μου πρότεινες για flip up αλλά θα ήθελα γνώμη όσων τα προτιμούν καθώς και καταστήματα που μπορώ να απευθυνθώ (δυστυχώς έχω χάσει τελείως επαφή με τα μαγαζιά της Αθήνας και τα εδώ δαγκώνουν υπερβολικά).Γενικά όταν σκέφτομαι ανοιγόμενο το μυαλό μου πάει αυτόματα στα Nolan (που είναι ας πούμε κάπως πιό κοντά στα χρήματά μου αν και αυτά ''τσιμπάνε λίγο,ειδικά τα πιό νέα μοντέλα) μιάς και μεγάλες μάρκες (shoei,schubert κτλ.) είναι απλησίαστες για μένα πλέον.Να είσαι καλά φίλε μου και καλές βόλτες :EmoticonThanks

Fri Sep 28, 2018 2:59 pm
Παλιός

Το να βρεις ανταλλακτικό για το κράνος που έχεις νομίζω ότι είναι μάλλον απίθανο και βασικά ανούσιο γιατί το κράνος απλά δείχνει τη ηλικία του.
Αν έχεις τρόπο να δοκιμάσεις κάποιο κράνος στο νησί και να δεις αν σου κάνει στο κεφάλι, το να το αγοράσεις είναι πια το μόνο εύκολο. Τα περισσότερα μαγαζιά στέλνουν τα προϊόντα τους και με χαμηλά μεταφορικά οπότε είναι εύκολο αυτό.
Το να συγκρίνεις τιμές είναι και αυτό σχετικά εύκολο μιας και υπάρχουν τα εργαλεία στο internet. (βλέπε skroutz, betsprice κλπ) :yes:

Και μην ξεχνάς ότι και να σου προτείνει κάποιος το καλύτερο κράνος, αν δεν ταιριάζει στο δικό σου κεφάλι, δεν αξίζει μια !

Fri Sep 28, 2018 4:10 pm
Μέλος

frankxgr wrote:
Το να βρεις ανταλλακτικό για το κράνος που έχεις νομίζω ότι είναι μάλλον απίθανο και βασικά ανούσιο γιατί το κράνος απλά δείχνει τη ηλικία του.
Αν έχεις τρόπο να δοκιμάσεις κάποιο κράνος στο νησί και να δεις αν σου κάνει στο κεφάλι, το να το αγοράσεις είναι πια το μόνο εύκολο. Τα περισσότερα μαγαζιά στέλνουν τα προϊόντα τους και με χαμηλά μεταφορικά οπότε είναι εύκολο αυτό.
Το να συγκρίνεις τιμές είναι και αυτό σχετικά εύκολο μιας και υπάρχουν τα εργαλεία στο internet. (βλέπε skroutz, betsprice κλπ) :yes:

Και μην ξεχνάς ότι και να σου προτείνει κάποιος το καλύτερο κράνος, αν δεν ταιριάζει στο δικό σου κεφάλι, δεν αξίζει μια !

Φραγκίσκο εφόσον το πάρω και τυπικά απόφαση πως πάω για αλλαγή,κατεβαίνοντας Αθήνα θα πάρω το καινούριο.Θα μπώ στο νέτ να δώ για Nolan και θα κάνω τη βόλτα μου.Όταν ρώτησα για προτάσεις ουσιαστικά θέλησα να μάθω εσείς ποιό brand προτιμάτε...Εάν στους 100 για παράδειγμα οι 40 φοράνε τη Χ μάρκα κάτι θα κάνει σωστά το κρανάκι.Εκεί πάει αυτό με το κεφάλι που πάλι έχεις δίκιο.Όπως και να έχει,ξεχνάω το refresh και πλέον ξεκινώ να σκέφτομαι καινούριο εκεί στα 200-300€.Ελπίζω να βρώ κάτι ψιλοκαλό :wink

Fri Sep 28, 2018 6:55 pm
Αρχαίος

Γιώργο βρέθηκα στην ίδια θέση με σένα πριν 1 χρόνο περίπου, όταν το shoei xr1100 που έχω έκλεισε τα 7 !!!
Παρόλο που τα Nolan που λες δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή (αν και είχα ξανά παλιότερα) έψαξα πολύ διαδικτυακά και στη συνέχεια πήγα και δοκίμασα κάποια.
Μάλιστα είχα "κολλήσει" με κάποιο HJC αλλά δυστυχώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά στο κεφάλι. Και αυτό είναι το βασικότερο, όπως λέει κι ο Φρανκ.
Έτσι, λόγω περιορισμένου budget και μετά από δοκιμές, κατέληξα στο Nolan N87 το οποίο μάλιστα πήρα με 6 άτοκες δόσεις.
Shoei δεν είναι, αλλά για τα λεφτά του μια χαρά είναι μέχρι στιγμής.
Επίσης δεν θα σου συνιστούσα με τίποτα το ανοιγόμενο. Είναι αποδεδειγμένα επικίνδυνο για τραυματισμούς.
Καλό ψάξιμο !!!

Sat Sep 29, 2018 11:26 am
Μέλος

spyrosk58 wrote:
Γιώργο βρέθηκα στην ίδια θέση με σένα πριν 1 χρόνο περίπου, όταν το shoei xr1100 που έχω έκλεισε τα 7 !!!
Παρόλο που τα Nolan που λες δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή (αν και είχα ξανά παλιότερα) έψαξα πολύ διαδικτυακά και στη συνέχεια πήγα και δοκίμασα κάποια.
Μάλιστα είχα "κολλήσει" με κάποιο HJC αλλά δυστυχώς δεν μου καθόταν καθόλου καλά στο κεφάλι. Και αυτό είναι το βασικότερο, όπως λέει κι ο Φρανκ.
Έτσι, λόγω περιορισμένου budget και μετά από δοκιμές, κατέληξα στο Nolan N87 το οποίο μάλιστα πήρα με 6 άτοκες δόσεις.
Shoei δεν είναι, αλλά για τα λεφτά του μια χαρά είναι μέχρι στιγμής.
Επίσης δεν θα σου συνιστούσα με τίποτα το ανοιγόμενο. Είναι αποδεδειγμένα επικίνδυνο για τραυματισμούς.
Καλό ψάξιμο !!!

Καλημέρα Σπύρο.Θα ξεκινήσω τις δοκιμές είτε εδώ (περιορισμένη αγορά δυστυχώς) ή όταν κατέβω Αθήνα για ολιγοήμερη παραμονή,θα κάνω τις περατζάδες μου από Καλλιρόης-Μιχαλακοπούλου να δώ τί θα βρώ :happy0180 Παιδιά σας ευχαριστώ που με βάλατε σε μία σειρά.Στο μυαλό μου ''πάλευα'' για το τί θα ήταν καλύτερο αλλά πλέον ξεκαθάρισε η κατάσταση :yes:

ΥΓ. Παιδιά συγχωρέστε με που θα ρωτήσω αλλά επειδή βλέπω μικρή συμμετοχή (όσες φορές μπώ μόνο εγώ φαίνομαι συνδεδεμένος) και παλιά threads....Έπεσα σε εποχή αποχής ή κάτι άλλαξε?Έχετε νέα σελίδα?Άν είναι να εγγραφώ κι εκεί...Το παρόν site ούτως ή άλλως είναι Βίβλος πληροφορίας και το συμβουλεύομαι πάντα αλλά εάν φτιάξατε κάτι νέο θα χαρώ να είμαι κι εκεί :happy0180

Sat Sep 29, 2018 11:34 am
Αρχαίος

Πλέον υπάρχει προτίμηση στο facebook, τα fora καλώς ή κακώς, πνέουν τα λοίσθια ...
Υπάρχει πάντα το vstrom.gr

Mon Oct 01, 2018 9:05 am
Μέλος

spyrosk58 wrote:
Πλέον υπάρχει προτίμηση στο facebook, τα fora καλώς ή κακώς, πνέουν τα λοίσθια ...
Υπάρχει πάντα το vstrom.gr
Κατάλαβα....Το έζησα αυτό και με τα μοντελιστικά φόρουμ...Η ευκολία και η αμεσότητα βλέπεις....Εγώ είμαι παιδί των φόρουμ και δυσκολεύομαι να το χωνέψω όλο αυτό με τα φατσοτεύτερα κτλ. αλλά το δέχομαι.Καλημέρα φίλε μου

Mon Oct 01, 2018 9:33 am
Reply to topic   [ 9 posts ]